|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Charger Type: | Electric Charger |
| Charger Application: | Tablet, Laptop |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
2.1A current
Charging and data transmission
Fireproof charger shell
TPE plug, durable in use
Specifications:
Brand: USAMS
Name: T21 Travel Charger Set (CN)
Travel Charger (CN):
Material: ABS
Size: 57*38*23mm (Including Plug)
Input: 100V-240V~ 50/60Hz
Output: 5V-2.1A
Cable:
Material: PVC+TPE
Length: 1m
Output: 5V-2A
Compatible with:
Samsung/HTC/LG/Huawei etc smartphones and tablets with Micro USB charging port
Package included:
| Brand | Usams |
|---|---|
| Cable Shape | Round Cable |
| Output | 2.1A |
| Retail Packaging | Colored Box |
| User Manual (Language) | No User Manual |
| Gross Weight | 0.091kg |
| Volume Weight | 0.106kg |
| Package Length | 17.000cm |
| Package Width | 9.300cm |
| Package Height | 3.000cm |
| One Package Weight | 0.081kg |
| EAN | 6958444969923 |


Certifications:
Shipping :
There are three ways to be chosen, as follows:
1.International Express: UPS, DHL, FedEx
2.Port transportation: all ports
3.We delivery products according to customer's requirements and paid by buyer after the destination confirmation
4.Take insurance for the goods according to contract 
FAQ :
Thank you very much for reading, and warmly welcome to inquiry or visit us. Start Your Project Today. If any question please feel free to contact.